Programul "Zilelor Humorului" 2013 va cuprinde un sir de manifestari artistice si culturale. Cap de afis for fi formatiile LaLa Band si Horia Brenciu & HB Orchestra 

De vineri pana Duminica 
10:00 Parc de distracţii la Baza de agrement Ariniş 
12:00 – 20:00 Târgul meşteşugarilor in parcul din centrul oraşului 

Vineri – 5 iulie 2013

12:00 – 20:00 Muzeul Obiceiurilor Populare din Bucovina @ Parcul din centrul oraşului 
16:00 Festivalul Internaţional "Umor … la Gura Humorului" – editia a XXIII-a – vernisaj salon 2013 @ Parcul din centrul oraşului 
17:30 Artiştii humoristi în acţiune…grafică @ Esplanada Muzeului 
17:00 – 21:00 Festivalul International de Muzică uşoară pentru copii EURORITM @ Scena Mare 
21:00 Românii au talent la…Humor @ Scena Mare 
21:30 Diana Căldăraru feat Axiome @ Scena Mare 
23:00 Balul Gospodarilor @ Casa Tărănească – Parcul Ariniş 

Sâmbătă – 6 iulie 2013

11:00 – 13:00 Artiştii humoristi în acţiune…grafică @ Esplanada Muzeului 
12:00 Nunta de aur la … Humor ( liturghia în catedrala şi masa la Restaurant Simeria Class) la Catedrala 
13:00 Concursuri forestiere – festivalul tăietorilor de lemne @ Baza Pârtiei Şoimul 
17:00 – 19:00 Artiştii humoristi în acţiune…grafică @ Esplanada Muzeului 
17:00 – 21:00 Festivalul International de Muzică uşoară pentru copii EURORITM @ Scena Mare 
21:00 Concert LaLa Band @ Scena Mare 

Duminică – 7 iulie 2013

10:00 Premierea olimpicilor humoreni @ Scena Mare 
12:00 Festival gastronomic – Barabula de Aur ediţia a V-a – gătit in aer liber @ Faleza Moldovei din Parcul Ariniş 
13:00 Parada portului popular românesc şi a minorităţilor naţionale din Bucovina @ Scena Mare 
13:30 Festivalul Internaţional Umor… la Gura Humorului– festivitatea de premiere @ Muzeul Obiceiurilor Populare din Bucovina 
14:00 – 16:00 Artiştii humoristi în acţiune…grafică @ Esplanada Muzeului 
15:00 Concurs "Cel mai puternic om" – skandemberg; concurs de tras cu frânghia; concurs de cărat buşteni @ Baza Pârtiei Șoimul 
14:30 – 16:00 Spectacol folcloric cu: Maria Macovei; Alexandru Brădăţan; Angelica Flutur; Marius Zgâianu; Gebriela Teişanu; Valentina Tipa Lulciuc; Eusebiu Gafiţa; Dănuţ Onoiu; Ancuţa Corlăţan; Vlăduţa Lupău; Ada Leonti; Sânziana Popa; Cristi Milici; Marius Dochiţa şi Andra Matei @ Scena Mare 
17:00 – 21:00 EURORITM – finala @ Scena Mare 
21:00 Concert Horia Brenciu şi HB Orchestra @ Scena Mare 

Foc de artificii 

Lasă un răspuns