Peste 200 de artişti din România, Franţa, Italia, Olanda, Marea Britanie, Spania, Germania şi Belgia vor prezenta în Festivalul Internaţional de Teatru de Stradă Bucureşti – B-FIT in the Street spectacole de acrobaţie şi jonglerie, pe catalige, de dans contemporan, performance stradal.
La ediţia din acest an a festivalului, care se desfăşoară în acest weekend, de vineri până duminică, vor avea loc peste 60 de reprezentaţii în zece zone cheie din Capitală.
Festivalul include spectacole premiate, companii de teatru de stradă aflate pentru prima dată la Bucureşti şi reprezentaţii în premieră de free-running.
B-FIT in the Street este un proiect al Primăriei Capitalei, prin ARCUB, şi aduce, în cele trei zile de festival, zeci de reprezentaţii de teatru de stradă în mai multe zone din centrul Bucureştiului: Piaţa Universităţii, Piaţa „George Enescu”, Piaţa Revoluţiei, Piaţeta Teatrului Odeon, Calea Victoriei şi Centrul Istoric – Piaţa „Sfântul Anton”, Piaţa Roma, strada Franceză, strada Lipscani, strada Gabroveni.
Parada va avea loc sâmbătă, pe Calea Victoriei, de la Piaţa „George Enescu” până la Piaţa Universităţii.
În deschiderea festivalului, vineri, de la ora 19,00, 11 trupe internaţionale de teatru de stradă vor anima străzile şi pieţele Capitalei. Piaţa Universităţii va fi zona centrală a zilei de deschidere cu un program de spectacole – defilări pe catalige şi spectacole de acrobaţie, reprezentaţii ale stegarilor şi ale muzicanţilor toboşari şi cimpoieri.
Piaţa Revoluţiei va găzdui un spectacol premiat de acrobaţie aeriană din Germania – Magnolia, iar Calea Victoriei va deveni scena artiştilor de free-running de la Zero Degre.
Centrul Istoric (strada Franceză, strada Lipscani, strada Gabroveni, Piaţa Roma, Piaţa „Sfântul Anton”) va găzdui spectacole de acrobaţie, jonglerie pe biciclete şi catalige, stegari şi mici concerte stradale.
Spectacolele încep de la ora 18,00 (excepţie prima zi de festival, când încep de la ora 19,00) şi se desfăşoară concomitent în mai multe zone din Bucureşti, până la ora 23,00.
Intrarea este liberă.
PROGRAM
Vineri, 12 iulie 2019
19:00 – 19:45
Piața Universității: Fanfara Bedizzole / Bedizzole Marching Band – paradă muzicanți, Italia
Strada Franceză: Jucăriile / Toys– spectacol personaje pe catalige, Franța
Piața Sfântul Anton: Fântânile dansatoare / Fuente de Agua – spectacol de acrobație, Spania
Strada Lipscani: Fanfara indiană / Indian Pipes and Drums – paradă muzicanți, Marea Britanie
Piața Roma: Mușcă! / Bite!– spectacol interactiv, Olanda
Calea Victoriei colt cu strada Lipscani: Marcel Cyclette– spectacol interactiv, Belgia
19:45 – 20:30
Piața Universității: Stegarii din Roma / Flag Wavers from Rome– stegari, Italia
20:00 – 20:07
Piața Revoluției: Magnolia– spectacol acrobație aeriană, Germania
20:30 – 21:15
Piața Universității: Fântânile dansatoare / Fuente de Agua– spectacol de acrobație, Spania
Piața Roma: Mușcă! / Bite!– spectacol interactiv, Olanda
Calea Victoriei colt cu strada Lipscani: Marcel Cyclette– spectacol interactiv, Belgia
21:00 – 21:07
Piața Revoluției: Magnolia– spectacol acrobație aeriană, Germania
21:00 – 21:45
Strada Franceză: Fanfara Bedizzole / Bedizzole Marching Band – paradă muzicanți, Italia
Strada Lipscani: Jucăriile / Toys– spectacol personaje pe catalige, Franța
21:15 – 22:00
Piața Universității: Fanfara indiană / Indian Pipes and Drums – paradă muzicanți, Marea Britanie
21:45 – 22:30
Piața Sfântul Anton: Stegarii din Roma / Flag Wavers from Rome– stegari, Italia
22:00 – 23:15
Piața Universității: Păsările Flamingo / Les Flamants Roses– spectacol-paradă personaje gigant, dansatori, Franța
Sâmbătă, 13 iulie 2019
18:00 – 18:30
Piața George Enescu: Captiv / Captive– spectacol dans contemporan, Marea Britanie
18:00 – 18:45
Piața Universității: Fanfara indiană / Indian Pipes and Drums– paradă muzicanți, Marea Britanie
Strada Lipscani: Propoziția cea lungă / La Grande Phrase – performance stradal, Franța
18:00 – 21:00
Piața George Enescu: Ateliere de confecționat măști pentru paradă / Carnaval Mask Workshop
18:45 – 18:52
Piața Revoluției: Magnolia– spectacol acrobație aeriană, Germania
18:45 – 19:30
Piața Universității: Fântânile dansatoare / Fuente de Agua – spectacol de acrobație, Spania
19:00 – 19:45
Strada Franceză: Barbarossa Samba Group– paradă muzicanți, România
Strada Lipscani: Fanfara Bedizzole / Bedizzole Marching Band – paradă muzicanți, Italia
Calea Victoriei colt cu strada Lipscani: Marcel Cyclette– spectacol interactiv, Belgia
Piața Roma: Mușcă! / Bite!– spectacol interactiv, Olanda
Piațeta Odeon – Stegarii din Roma / Flag Wavers from Rome– stegari, Italia
19:00 – 19:50
Calea Victoriei (de la Piața George Enescu până la Piațeta Teatrului Odeon): Punctul Zero / Zéro Degré – spectacol mobil free-running, Franța
19:30 – 20:00
Piața George Enescu:Captiv / Captive– spectacol dans contemporan, Marea Britanie
19:30 – 20:15
Piața Universității: Jucăriile / Toys– spectacol personaje pe catalige, Franța
19:45 – 19:52
Piața Revoluției: Magnolia– spectacol acrobație aeriană, Germania
20:00 – 20:45
Strada Lipscani: Propoziția cea lungă / La Grande Phrase – performance stradal, Franța
20:00 – 21:00
Piața George Enescu: Istoria dansului/ The History of Dance– spectacol statui vivante, România
20:15 – 20:50
Piața Universității: Urban Imbalance / Dezechilibru urban– spectacol acrobație, Spania
20:30 – 21:15
Piața Roma: Mușcă! / Bite!– spectacol interactiv, Olanda
Calea Victoriei colt cu strada Lipscani: Marcel Cyclette– spectacol interactiv, Belgia
21:00 – 21:45 PARADA FESTIVALULUI
Piața George Enescu – Calea Victoriei – Bulevardul Regina Elisabeta – Piața Universității: Fanfara Bedizzole, Fanfara indiană, Stegarii din Roma, Fântânile dansatoare, Jucăriile, Păsările Flamingo, Invazii lunare, Barbarossa Samba Group
21:30 – 22:15
Strada Lipscani: Urban Imbalance/ Dezechilibru urban– spectacol acrobație, Spania
21:45 – 22:15
Piața Universității: Păsările Flamingo / Les Flamants Roses– spectacol-paradă personaje gigant, dansatori, Franța
22:30 – 23:15
Strada Lipscani: Moonlight Invasions / Invazii lunare– paradă muzicanți, Marea Britanie
Duminică, 14 iulie 2019
18:00 – 18:45
Piața Roma: Mușcă! / Bite!– spectacol interactiv, Olanda
Strada Lipscani: Propoziția cea lungă / La Grande Phrase– performance stradal, Franța
18:30 – 19:00
Piața Universității: Captiv / Captive– spectacol dans contemporan, Marea Britanie
18:45 – 18:52
Piața Revoluției: Magnolia– spectacol acrobație aeriană, Germania
18:45 – 19:30
Strada Lipscani: Fanfara indiană / Indian Pipes and Drums– paradă muzicanți, Marea Britanie
19:00 – 19:45
Piața Universității: Barbarossa Samba Group– paradă muzicanți, România
Strada Franceză: Fanfara Bedizzole / Bedizzole Marching Band – paradă muzicanți, Italia
Piața Sfântul Anton: Fântânile dansatoare / Fuente de Agua– spectacol de acrobație, Spania
Calea Victoriei colt cu strada Lipscani: Marcel Cyclette– spectacol interactiv, Belgia
19:00 – 19:50
Calea Victoriei (de la Piața George Enescu până la Piațeta Teatrului Odeon): Punctul Zero / Zéro Degré– spectacol mobil freerunning, Franța
19:30 – 20:15
Strada Gabroveni: Jucăriile / Toys– spectacol personaje pe catalige, Franța
19:45 – 20:30
Piața Universității: Stegarii din Roma / Flag Wavers from Rome– stegari, Italia
Piața Sfântul Anton: Moonlight Invasions/ Invazii lunare– paradă muzicanți, Italia
Strada Lipscani: Urban Imbalance / Dezechilibru urban– spectacol acrobație, Spania
20:00 – 20:07
Piața Revoluției: Magnolia– spectacol acrobație aeriană, Germania
20:15 – 21:00
Piața Roma: Mușcă! / Bite!– spectacol interactiv, Olanda
20:30 – 21:00
Piața Universității: Captiv / Captive– spectacol dans contemporan, Marea Britanie
20:30 – 21:15
Strada Franceză: Fântânile dansatoare / Fuente de Agua– spectacol de acrobație, Spania
Strada Lipscani: Propoziția cea lungă / La Grande Phrase– performance stradal, Franța
Calea Victoriei colt cu strada Lipscani: Marcel Cyclette– spectacol interactiv, Belgia
21:00 – 21:45
Piața Universității: Fanfara Bedizzole / Bedizzole Marching Band– paradă muzicanți, Italia
Piața Sfântul Anton: Fanfara indiană / Indian Pipes and Drums– paradă muzicanți, Marea Britanie
21:45 – 22:30
Piațeta Odeon: Stegarii din Roma / Flag Wavers from Rome– stegari, Italia
21:45 – 23:00
Piața Universității: Păsările Flamingo / Les Flamants Roses– spectacol-paradă personaje gigant, dansatori, Franța
22:00 – 22:30
Piața Sfântul Anton: Drum’n’Fire / În căutarea jadului pierdut– spectacol de jonglerii cu focul, România
22:00 – 22:45
Strada Gabroveni – Barbarossa Samba Group– paradă muzicanți, România
22:30 – 23:15
Strada Lipscani: Jucăriile / Toys– spectacol personaje pe catalige, Franța
Piațeta Odeon: Moonlight Invasions / Invazii Lunare– paradă muzicanți, Italia