În această toamnă depănăm amintiri din copilarie la cinema

Aventură și emoții pe marile ecrane într-o incursiune fantastică în lumea din „Aminitiri din copilărie”  a lui Ion Creangă, din 29 octombrie 2021 cu un cast de zile mari:  Maya Prediger, Matei Dima, Teodor Corban, Cosmin Nedelcu (Micutzu) și Grigorie Silișteanu.

„ Copacul dorințelor: Amintiri din copilărie”  este un film pentru întreaga familie, inspirat din fapte reale care spune povestea Marei și a prietenilor ei care pornesc într-o aventură cu multe peripeții și momente pline de umor, emoție și speranță.

Filmul în regia lui Andrei Huțuleac după un scenariu scris de Mihai MănescuAndrei Huţuleac şi Matei Dima este produs de Prietenii Casei Speranţei, Colorbitor Productions și Viva la Vidra în parteneriat cu Chainsaw Europe, distribuit pe marile ecrane de către Vertical Entertainment și va putea fi văzut doar in cinematografele din Romania incepand cu data de 29 octombrie 2021.

În premiră puteti accesa acum trailerul oficial al filmului Copacul Dorințelor: Amintiri din copilărie: https://youtu.be/Hakd98i-BjI

ASIA Fest revine cu a opta ediție, ce va avea loc între 24 – 26 septembrie, în Parcul Național din București

 

Asia Fest, primul festival din Europa Centrală și de Sud-Est care promovează culturile și gastromia țărilor asiatice, revine la finalul lunii septembrie cu cea de-a opta ediție. Festivalul propune o călătorie până în cele mai îndepărtate colțuri ale marelui continent astfel încât iubitorii de cultură, atât tradițională, cât și contemporană, să poată experimenta îndepărtata Asie și aduce publicului bucureștean 3 zile de spectacole, filme, bucătărie tradițională asiatică, ateliere, expoziții și multe surprize pentru toată familia. Evenimentul va avea loc între 24 – 26 septembrie, în Parcul Național din București iar intrarea pentru public este liberă.

Pe scena Asia Fest revine pe 25 septembrie bine-cunoscuta prezentare a costumelor tradiționale asiatice dar și mult-așteptatele concursuri de Cosplay și K-Pop pe 26 septembrie. De asemenea, pe toată durata evenimentului, vor avea loc concerte ale artiștilor români și internaționali, momente de muzică și dansuri atât tradiționale, cât și contemporane, fragmente din spectacole și demonstrații de ceremonia ceaiului și de gătit specialități asiatice alături de chefi renumiți.

Publicul va putea urmări și filme la această ediție a Asia Fest, într-o retrospectivă organizată împreună cu KINOdiseea – Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr, ce îl omagiază pe Hayao Miyazaki, regizorul japonez cofondator al Studiourilor Ghibli, autor al unora dintre cele mai iconice animații ale tuturor timpurilor. Astfel, pe marele ecran din aer liber, în Parcul Național, se vor vedea lungmetrajele de animație SPIRITED AWAY/ Călătoria cu Chihiro (24 septembrie), MY NEIGHBOR TOTORO/ Vecinul meu, Totoro (25 septembrie) și îndrăgitul PONYO (26 septembrie).

În zona de food, gurmanzii vor putea încerca preparate tradiționale dar și experimente gastronomice exclusiviste, iar vizitatorii vor putea gusta la propriu India, Turcia, Coreea de Sus, China și Japonia și vor putea descoperi gastronomia asiatică dincolo de sushi, pachețelele de primăvară și puiul shanghai, într-o explozie de savori și arome și vor putea

gusta lichior și bere japoneză. Vedeta acestei ediții este mâncarea favorită a personajului Naruto, din anime-ul cu același nume. Această supă conține Narutomaki, emblema pe care personajul o poartă întotdeauna. Un alt deliciu ce va fi prezentat la Asia Fest este un preparat indian pe care Chef John Menumorut, l-a reinterpretat, o ruladă de pui cu caju tikka masala, cu orez, ulei de coriandru și jeleu de caise.

Nu vor lipsi nici bucătăriile turcească, cu istoricul cig kofte, baclavale sau cataif și coreeană, cu faimoasele kimbap, mandu, bulgogi, mochi sau kimchi .

La standurile din expoziția de servicii și produse pasionații vor putea găsi condimente, sosuri, ceaiuri și alte ingrediente pentru acasă, alături de cosmetice coreene, manga, cărți, decorațiuni și bijuterii de inspirație asiatică.

Spațiul de ateliere reunește și anul acesta sesiuni de caligrafie japoneză, coreeană și arabă, tatuaje cu henna, origami și ikebana, manga și machiaj cosplay dar și demonstrații de îmbrăcare a kimono-urilor japoneze și sari-urilor indiene.

Asia Fest este un dialog multicultural care celebrează cultura Asiei, aducând în București, deseori în premieră, atât tradițiile cât și contemporanul din locuri pline de mister și inspirație.

Programul pe www.asiafest.eu și pe pagina de Facebook Asia Fest.

Accesul în spațiul de eveniment se face cu respectarea măsurilor în vigoare, de protecție împotriva răspândirii virusului SARS-CoV-2 și este condiționat de efectuarea triajului observațional, de furnizarea datelor personale în cazul unei eventuale anchete epidemiologice dar și de prezentarea unuia dintre următoarele documente: dovada vaccinării împotriva virusului SARS-CoV-2, care să releve faptul că au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare; rezultatul negativ al unui test RT-PCR nu mai vechi de 72 de ore; rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid nu mai vechi de 24 de ore; dovada că persoanele care doresc să participe la eveniment se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2. Testarea rapidă se poate face la fața locului, la standurile autorizate (Crucea Roșie, Clinica Primed și Hope&Care), aflate la intrarea în zona de eveniment, iar costul testării este de 35 lei.

Este obligatoriu ca toți participanții la eveniment, inclusiv publicul vizitator să poarte corect masca de protecție, iar în zona festivalului se va păstra distanța de minim 1,5m între toți participanții.

Numărul MAXIM de persoane ce pot participa concomitent la activități din cadrul festivalului este de 2500, dacă rata de infectare este de până la 3% și de 1000 de persoane, dacă aceasta este între 3% și 6%. Organizatorii își rezervă dreptul să oprească intrarea în zona de activități, pentru o perioadă de timp, până la eliberarea spațiului.

Parteneri: Kikkoman, Asahi Beer, Japanos.

Parteneri culturali: Ambasada Republicii Koreea la București, Casa Româno-Chineză, Centrul de Studii Româno-Japoneze „Angela Hondru”, Centrul de Studii Româno-Coreene,

Asociația Haramitchi RO, Tenshin, Asociația Culturală Sarang Hanguk, Asociația Culturală Nan Kibun, Discover Korea, Centrul Cultural European Româno-Panarab, Indra Dance Academy, Institutul de Artă Euroasiatic, Shanghai Wushu, Institutul Confucius, Centrul Cultural Yunus Emre, Activ Random.

Parteneri media: Magic FM, AGERPRES, Click!, Click! pentru femei, Cațavencii, Hayat, Spotmedia, IQads, PRwave, Iqool, bucataras.ro, gustos.ro, culinar.ro, retete-culinare.ro, acasă.ro, Catchy, goingout.ro, bucharest-guide.ro, probucuresti.ro, Bookblog, 4arte, inoras.ro, Coțofana Urbană, Fashion8, Munteanu, SMARK.

VIDEO | Gala premiilor Primetime Emmy -„The Crown” şi miniseria „Queen’s Gambit” sunt marile câştigătoare ale celei de-a 73-a ediţii

 

Serialul „The Crown” şi miniseria „Queen’s Gambit” sunt marile câştigătoare ale celei de-a 73-a ediţii a galei premiilor Primetime Emmy, care a avut loc duminică seară la Los Angeles şi a fost găzduită de Cedric the Entertainer.

Netflix a câştigat pentru prima dată la categoriile „cel mai bun serial-dramă” şi „cea mai bună miniserie sau antologie”. Anul acesta, serviciul de streaming a primit cele mai multe nominalizări între reţele – 29.

„The Crown” a primit şapte trofee, inclusiv al categoriei „serial-drmă”, „Ted Lasso” (Apple TV Plus), patru, iar „Hacks” (HBO Max) şi „Mare of Easttown” (HBO), au câştigat câte trei.

Per ansamblu, „The Crown”, „Ted Lasso” şi „Mare of Easttown” au câştigat 10 dintre cele 12 premii acordate pentru interpretare.

„The Queen’s Gambit” a obţinut două premii, inclusiv pentru cea mai bună miniserie, iar Hulu a făcut istorie cu cele mai multe ratări ale unei reţele. După ce a primit 21 de nominalizări, era de aşteptat ca „The Handmaid’s Tale”  să câştige măcar două categorii, însă drama distopică a pierdut toate premiile la care concura, stabilind recordul ca serial cu cele mai multe ratări într-un singur an, depăşind „Mad Man” (AMC) care, în 2012, din 17 selecţii nu a reuşit nicio victorie.

Lista câştigătorilor

Miniserie

The Queen’s Gambit (Netflix) (câştigător)
I May Destroy You (HBO)
Mare of Easttown (HBO)
The Underground Railroad (Amazon)
WandaVision (Disney+)

Serial-dramă

The Crown (Netflix) (câştigător)
The Boys (Amazon)
Bridgerton (Netflix)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Lovecraft Country (HBO)
The Mandalorian (Disney+)
Pose (FX)
This Is Us (NBC)

Serial-comedie

Ted Lasso (Apple TV+) (câştigător)
Black-ish (ABC)
Cobra Kai (Netflix)
Emily in Paris (Netflix)
Hacks (HBO Max)
The Flight Attendant (HBO Max)
The Kominsky Method (Netflix)
Pen15 (Hulu)

Actriţă în rol principal într-un serial-dramă

Olivia Colman, The Crown (Netflix) (câştigătoare)
Uzo Aduba, In Treatment (HBO)
Emma Corrin, The Crown (Netflix)
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Mj Rodriguez, Pose (FX)
Jurnee Smollett, Lovecraft Country (HBO)

Actor în rol principal într-un serial-dramă

Josh O’Connor, The Crown (Netflix) (câştigător)
Sterling K. Brown, This Is Us (NBC)
Jonathan Majors, Lovecraft Country (HBO)
Rege-Jean Page, Bridgerton (Netflix)
Billy Porter, Pose (FX)
Matthew Rhys, Perry Mason (HBO)

Actriţă în rol principal într-un serial-comedie

Jean Smart, Hacks (HBO Max) (câştigătoare)
Aidy Bryant, Shrill
Kaley Cuoco, The Flight Attendant (HBO Max)
Allison Janney, Mom (CBS)
Tracee Ellis Ross, Black-ish (ABC)

Actor în rol principal într-un serial-comedie

Jason Sudeikis, Ted Lasso (Apple TV+) (câştigător)
Anthony Anderson, Black-ish (ABC)
Michael Douglas, The Kominsky Method (Netflix)
William H. Macy, Shameless (Showtime)
Kenan Thompson, Kenan (NBC)

Actriţă miniserie/ antologie

Kate Winslet (Mare of Easttown) (câştigătoare)
Michaela Coel (I May Destroy You)
Cynthia Erivo (Genius: Aretha)
Elizabeth Olsen (WandaVision)
Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)

Actor miniserie/ antologie

Ewan McGregor (Halston) (câştigător)
Paul Bettany (WandaVision)
Hugh Grant (The Undoing)
Lin-Manuel Miranda (Hamilton)
Leslie Odom, Jr. (Hamilton)

Actriţă rol secundar serial-comedie

Hannah Waddingham, Ted Lasso (Apple TV+) (câştigătoare)
Rosie Perez, The Flight Attendant (HBO Max)
Hannah Einbinder, Hacks (HBO Max)
Aidy Bryant, Saturday Night Live (NBC)
Kate McKinnon, Saturday Night Live (NBC)
Cecily Strong, Saturday Night Live (NBC)
Juno Temple, Ted Lasso (Apple TV+)

Actor rol secundar serial-comedie

Brett Goldstein, Ted Lasso (Apple TV+) (câştigător)
Carl Clemons-Hopkins, Hacks (HBO Max)
Paul Reiser, The Kominsky Method (Netflix)
Kenan Thompson, Saturday Night Live (NBC)
Bowen Yang, Saturday Night Live (NBC)
Brendan Hunt, Ted Lasso (Apple TV+)
Nick Mohammed, Ted Lasso (Apple TV+)
Jeremy Swift, Ted Lasso (Apple TV+)

Regie miniserie/ antologie/ film de televiziune

The Queen’s Gambit (Netflix), Scott Frank (câştigător)
Hamilton (Disney+), Thomas Kail
I May Destroy You (HBO), Michaela Coel
I May Destroy You (HBO), Sam Miller
Mare Of Easttown (HBO), Craig Zobel
The Underground Railroad (Amazon Prime Video), Barry Jenkins
WandaVision (Disney+), Matt Shakman

Scenariu pentru miniserie/ antologie

I May Destroy You (HBO), Michaela Coel (câştigător)
Mare Of Easttown (HBO), Brad Ingelsby
The Queen’s Gambit (Netflix), Scott Frank
WandaVision (Disney+), Chuck Hayward, Peter Cameron
WandaVision (Disney+), Jac Schaeffer
WandaVision (Disney+), Laura Donney

Actriţă în rol secundar miniserie/ film de televiziune/ antologie

Julianne Nicholson, Mare of Easttown (HBO) (câştigător)
Renée Elise Goldsberry, Hamilton (Disney+)
Phillipa Soo, Hamilton (Disney+)
Jean Smart, Mare of Easttown (HBO)
Moses Ingram, The Queen’s Gambit (Netflix)
Kathryn Hahn, WandaVision (Disney+)

Actor rol secundar miniserie/ film de televiziune/ antologie

Evan Peters, Mare of Easttown (HBO) (câştigător)
Daveed Diggs, Hamilton (Disney+)
Jonathan Groff, Hamilton (Disney+)
Lin-Manuel Miranda, Hamilton (Disney+)
Anthony Ramos, Hamilton (Disney+)
Paapa Essiedu, I May Destroy You (HBO)
Thomas Brodie-Sangster, The Queen’s Gambit (Netflix)

Scenariu pentru serial-dramă

The Crown (Netflix) Peter Morgan (câştigător)
The Boys (Amazon Prime Video), Rebecca Sonnenshine
The Handmaid’s Tale (Hulu), Yahlin Chang
Lovecraft Country (HBO), Misha Green
The Mandalorian (Disney+), Dave Filoni
The Mandalorian (Disney+), Jon Favreau
Pose (FX), Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J

Regie pentru un serial-dramă

The Crown (Netflix), Jessica Hobbs (câştigătoare)
Bridgerton (Netflix), Julie Anne Robinson
The Crown (Netflix), Benjamin Caron
The Handmaid’s Tale (Hulu), Liz Garbus
The Mandalorian (Disney+), Jon Favreau
Pose (FX) Steven Canals

Actriţă rol secundar serial-dramă

Gillian Anderson, The Crown (Netflix) (câştigătoare)
Helena Bonham Carter, The Crown (Netflix)
Emerald Fennell, The Crown (Netflix)
Madeline Brewer, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Ann Dowd, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Samira Wiley, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Aunjanue Ellis, Lovecraft Country (HBO)

Actor rol secundar serial-dramă

Tobias Menzies, The Crown (Netflix) (câştigător)
O-T Fagbenle, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Max Minghella, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale (Hulu)
Michael K. Williams, Lovecraft Country (HBO)
Giancarlo Esposito, The Mandalorian (Disney+)
John Lithgow, Perry Mason (HBO)
Chris Sullivan, This Is Us (NBC)

Scenariu pentru serial de divertisment
Last Week Tonight With John Oliver (HBO) (câştigător)
The Amber Ruffin Show (Peacock)
A Black Lady Sketch Show (HBO)
The Late Show With Stephen Colbert (CBS)
Saturday Night Live (NBC)

Variety Talk Series
Last Week Tonight with John Oliver (HBO) (câştigător)
Conan (TBS)
The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Variety Sketch Series
Saturday Night Live (NBC) (câştigător)
A Black Lady Sketch Show (HBO)

Scenariu pentru un serial-comedie
Hacks (HBO Max), Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky (câştigător)
The Flight Attendant (HBO Max), Steve Yockey
Girls5eva (Peacock), Meredith Scardino
Pen15 (Hulu), Maya Erskine
Ted Lasso (Apple TV+), Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Joe Kelly
Ted Lasso (Apple TV+), Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly

Regie pentru un serial-comedie
Hacks (HBO Max), Lucia Aniello (câştigător)
B Positive (CBS), James Burrows
The Flight Attendant (HBO Max), Susanna Fogel
Mom (CBS), James Widdoes
Ted Lasso (Apple TV+), Zach Braff
Ted Lasso (Apple TV+), MJ Delaney
Ted Lasso (Apple TV+), Declan Lowney

Emisiune-concurs
RuPaul’s Drag Race (VH1) (câştigător)
The Amazing Race (CBS)
Nailed It! (Netflix)
Top Chef (Bravo)
The Voice (NBC)

Variety Special (Live)
Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020 (Showtime) (câştigător)
Celebrating America — An Inauguration Night Special (Multiple Platforms)
The 63rd Annual Grammy Awards (CBS)
The Oscars (ABC)
The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd (CBS)

Program special de varietăţi (pre-înregistrat)
Hamilton (Disney+) (câştigător)
Bo Burnham: Inside (Netflix)
David Byrne’s American Utopia (HBO)
8:46 – Dave Chappelle (Netflix)
Friends: The Reunion (HBO Max)
A West Wing Special To Benefit When We All Vote (HBO Max)

viewscnt

30.000 de oameni au participat la iMapp Bucharest 2021

Cel mai mare eveniment de new media art din România și în top 3 concursuri de video mapping la nivel internațional, IMAPP BUCHARESTWINNERS LEAGUE, organizat de Primăria Municipiului București, prin CREART, cu sprijinul Camerei Deputaților, a avut loc pe 18 septembrie 2021, în Piața Constituției și a adunat un public de 30.000 de oameni, care s-au bucurat de o seară electrizantă, la intersecția dintre tehnologie și muzică.

Grație unui parteneriat încheiat cu 5 dintre cele mai importante festivaluri de video mapping din lume – Borealis (S.U.A.), Genius Loci Weimar (Germania), Kyiv Lights Festival (Ucraina), One minute projection mapping competition (Japonia) și Zsolnay Light Festival (Ungaria) – pentru al doilea an la rând, iMapp Bucharest a fost Winners League – Liga Câștigătorilor.

Finaliștii ale căror lucrări vizuale au fost proiectate în cadrul evenimentului sunt câștigătorii celor 5 festivaluri partenere, precum şi câștigătorul Premiului Juriului la ediția iMapp Bucharest din 2019: FLIGHTGRAF, JONAS DENZEL, DIES_, LI CHENG, DARKLIGHT STUDIO, MICHELE PUSCEDDU. Faţada Palatului Parlamentului, cea mai mare suprafață de proiecție din lume, s-a transformat în harta lumii video mapping-ului, fiecare artist finalist prezentând propria viziune asupra modului în care descoperă și explorează această lume prin prisma experiențelor sale. Fiecare proiecție a durat 3 minute și a folosit o impresionantă rezoluție 8K. Imagini 3D complexe au personalizat și reinterpretat fațada de 23.000 de metri pătrați a Palatului Parlamentului, printr-un spectacol de sunet, lumină și culoare.

Tema din acest an, ”THE SHOW MUST GO ON”, a prezentat domenii de impact în societatea contemporană (arta, muzica, sportul, educația și turismul), care au capacitatea de a se reinventa și de a asigura dinamismul unei vieți care ne-a lipsit tuturor atât de mult în ultimii doi ani.

La sfârșitul concursului internațional de video mapping, juriul – alcătuit din reprezentanți marcanți ai industriei audiovizuale din întreaga lume – a decis câștigătorul iMapp BucharestWinners League: JONAS DENZEL (Germania), care a prezentat lucrarea interactivă „Beatlights. Jonas Denzel este câștigătorul ultimei ediții a festivalului Genius Loci Weimar din Germania, regizor și artist vizual, creator de instalații de lumină, video mapping și film documentar. Este cunoscut în multe orașe din Germania și Statele Unite ale Americii pentru proiectele sale realizate pentru spații publice.

JONAS DENZEL: https://youtu.be/ahRRfEbhTKo

Experiența concertelor live a fost de neprețuit. Ne-au lipsit tuturor, fie artiști sau spectatori, vibrația muzicii live, dansul, fredonatul versurilor preferate și energia aplauzelor sincere. DJ CS84 a asigurat atmosfera în primele ore, iar trupa SUBCARPAȚI a concertat pe scena iMapp Bucharest, în deschiderea show-urilor de video mapping.

La iMapp Bucharest, pe 18 septembrie 2021, bucureștenii și turiștii au sărbătorit viața artistică

a orașului.

__

Organizatori: Primăria Municipiului București, prin CREART

Cu sprijinul: Parlamentul României – Camera Deputaților

Parteneri mediaKiss FMMagic FM RomaniaRock FM

Sponsori și parteneriTuborgApa Nova BucureştiCONVERSEBCR – George,

Coca-ColaSense Cosmetics, Red Bull

Cu sprijinulSocietatea de Transport București – STB SA