Naționala Franței a câștigat cel de-al doilea titlu din istorie, după ce s-a impus, duminică, la Moscova, în fața reprezentativei Croației, scor 4-2.

Franța s-a încoronat regină la Campionatul Mondial din Rusia. Duminică, pe „Lujniki” din Moscova, „cocoșii galici” s-au impus în finala cu reprezentativa Croației, scor 4-2.

Reprezentativa din Hexagon a fost mai proaspătă din punct de vedere fizic, dar a avut un început ezitant de partidă.

Croații au dominat în primul sfert de oră, dar francezii au deschis scorul după ce Antoine Griezmann a executat o lovitură liberă acordată gratuit de arbitrul Nestor Pitana, iar Mario Mandzukici a marcat în propria poartă.

Croații au egalat în minutul 28, datorită lui Ivan Perisici, dar Griezmann a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 39 și și-a adus echipa în avantaj înainte de pauză.

În a doua repriză, echilibrul s-a rupt definitiv după golurile lui Paul Pogba (59) și Kylian Mbappe, apoi Mario Mandzukici a redus din diferență în minutul 69.

Franța a câștigat cel de-al 2-lea titlu mondial din istorie, după cel adjudecat în 1998 (scor 3-0 cu Brazilia).

Croația s-a aflat la prima finală mare, iar la ediția din 1998 a cucerit medaliile de bronz, după 2-1 cu Olanda.

Didier Deschamps, selecționerul Franței, a devenit campion mondial și ca jucător, și ca antrenor. Performanța a mai fost bifată doar de Mario Zagallo (1958 și 1970) și Franz Beckenbauer (1974 și 1990).

LIVE TEXT

Franța – Croația, 4-2 Mandzukici (18 – autogol), Griezmann (38 – penalty), Pogba (59), Mbappe (65) / Perisici (28). Mandzukici (69)

Echipe de start:

Franța: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Pogba, Kante – Mbappe, Griezmann, Matuidi – Giroud

Croația: Subasici – Vrasljko, Lovren, Vida, Strinici – Brozovici – Rebici, Modrici, Rakitici, Perisici – Mandzukici

Finala s-a încheiat. Franța este campioană mondială!!!

min. 89: Rakitici a trimis peste poartă de la 25 de metri.

min. 87: Fekir a încercat poarta de la 25 de metri, portarul Croației a prins.

min. 69: GOOOLLL Croația!!! Lloris greșește grav și îi permite lui Mandzukici să reducă din diferență.

min. 65: GOOOLLL Franța!!! Mbappe l-a învins pe Subasici cu un șut de la 22 de metri.

min. 59: GOOOLLL Franța!!! Pogba a marcat cu un șut imparabil de la 16 metri.

min. 52: Mbappe a șutat de la 10 metri, Subasici a respins.

min. 48: Rebici a trimis periculos, Lloris a respins în corner.

min. 47: Șutează Griezmann de la 20 de metri, prinde Subasici.

A început repriza a doua a finalei.

S-a încheiat prima repriză.

min. 38: GOOOLLL Franța!!! Griezmann a marcat de la 11 metri.

min. 36: Arbitrul argentinian Nestor Pitana acordă penalty după ce vede reluările pe monitor. Ivan Perisici a comis un henț.

min. 28: GOOOLLL Croația!!! Perisici a înscris cu un șut de la 15 metri.

min. 21: Vida a trimis cu capul peste poartă, de la 10 metri.

min. 18: GOOOLLL Franța!!! Griezmann a executat o lovitură liberă, Mandzukici a înscris în prorpia poartă, cu capul.

Croația a început mai bine și a dominat teritorial în primele 10 minute ale finalei.

Meciul a început.

La acest turneu final, Franța a făcut parte din Grupa C și a obținut următoarele rezultate: 2-1 cu Australia, 1-0 cu Peru și 0-0 cu Danemarca. Apoi, oamenii lui Didier Deschamps au trecut de Argentina 4-3, Uruguay 2-0 și Belgia 1-0.

Croații au jucat în Grupa D și au bifat trei victorii: 2-0 cu Nigeria, 3-0 cu Argentina și 2-1 cu Islanda. Au eliminat, în ordine: Danemarca, 1-1 și 3-2 după loviturile de departajare, Rusia, 2-2 și 4-3 după loviturile de departajare, Anglia, 2-1 după prelungiri.